Çukurova Üniversitesi | Aday Öğrenci | Web Posta
Arama 
Ana Sayfa | English
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
KARATAŞ TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE
OTELCİLİK YÜKSEKOKULU
Dış İlişkiler | Diploma Eki | Bilgi Paketi

 
  Hakkımızda Yönetim Bölümler Personel Öğrenci İletişim  
 
  Hakkımızda
  Yönetim
  Bölümler
  Personel
  Öğrenci
  İletişim

> Bölümler  >  Konaklama İşletmeciliği        

KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜM BAŞKANI
Doç. Dr. Oya Berkay KARACA

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Konaklama İşletmeciliği Bölümü, turizm üzerine lisans eğitimi veren diğer tüm üniversiteler gibi iyi donanımlı elemanlar yetiştirmek amacında olup, turizm endüstrisinin konaklama sektörüne odaklı eğitim vermesi bakımından spesifik bir hedefe yönelmektedir.

Konaklama İşletmeciliği Bölümünün amacı; konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu, temel işletmecilik bilgileriyle donanmış; sektörün yapısına ve işleyişine vakıf ; yönetim bilgi-becerisine ve etik yapıya sahip; iki yabancı dil bilen; iletişim, yaratıcılık ve bilgi sentezleme yetenekleri gelişmiş; bilgi teknolojilerini kullanabilen; teorik ve pratik bilgiye sahip orta ve üst düzey yönetici adayları yetiştirmektir.

Konaklama İşletmeciliği Bölümü 2003/04 akademik yılında eğitim ve öğretime başlayarak yüksekokulumuzda öğrenci kabul eden ilk bölümdür.

Bölüm örgün eğitim vermekte olup, eğitim süresi 4 yıldır ve eğitim dili Türkçe'dir. Bölüme, YGS-6 puan türü ile öğrenci alınmaktadır.

Konaklama işletmeciliği bölümünde birinci ve ikinci sınıfta genel işletme dersleri yanında temel turizm branş dersleri ağırlıklı olarak verilmektedir. Son 2 yılda Turizm branş dersleri ve uygulama ağırlıklı dersler okutulmaktadır. Öğrencilerin kendi ilgi alanlarına göre tercih edecekleri seçmeli mesleki derslerle belirli alanlarda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır. Öğrenciler 1. yarıyıldan itibaren, ikinci yabancı dil olarak Almanca veya Fransızca dillerinden biri seçerek 6. yarıyıl süresince bu dilin eğitimini almaktadırlar.

Son yarıyılda, öğrencilerin eğitim-öğretim yoluyla kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini turizm işletmelerinde uygulayarak geliştirmelerine imkan sağlayan Mesleki Uygulama dersi kapsamında zorunlu staj uygulanmaktadır.

Bölüm öğrencileri uygulama derslerini, bölüm uygulama laboratuarları, Ç.Ü. bünyesinde bulunan sosyal tesisler ve Yüksekokulumuza ait, 2007 Mayıs ayında hizmete giren 7500 m2 kapalı alana sahip, 3 adedi süit, 6 adedi bağlantılı oda olmak üzere toplam 50 odası, toplantı salonları, restoranı, kafesi, derslik ve laboratuarları, spor tesisleri ve yüzme havuzu bulunan, ilimiz Karataş ilçesinin doğu sahilinde yer alan üç yıldıza eşdeğer Uygulama Otelinde görebilmektedir.


Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 Ziyaretçi sayısı: 18040