Yüksekokulumuz

 

   
   Çukurova Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu 94/6138 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 24.08.1994 tarihinde kurulmuştur. Yüksekokul bünyesindeki Konaklama İşletmeciliği ve Seyahat İşletmeciliği bölümleri, 28.03.2002 tarihli Y.Ö.K. Yürütme Kurulu kararı ile açılmıştır.

   Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Çukurova Üniversitesi ana yerleşkesine 5 km uzaklıkta Adana il merkezi sınırları içinde bulunan Çukurova Üniversitesi Beyazevler Yerleşkesi'nde 2003 yılında eğitim öğretime başlamıştır. 2005 yılında Yüksekokul, Karataş Yerleşkesi'ne taşınmıştır. 2005 yılında Yüksekokul'un adı Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

   Yüksekokulumuz 26.08.2019 tarihinden itibaren tüm akademik ve idari faaliyetlerini Üniversitemiz Balcalı Yerleşkesindeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasının 1. Blok zemin katında yürütmektedir.

   Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde turizm sektörünün yapısı, özellikleri ve sektörün talepleri dikkate alınarak, aşağıda belirtilen bölümler oluşturulmuştur.

1. Konaklama İşletmeciliği Bölümü

2. Seyahat İşletmeciliği Bölümü

   Çukurova Üniversitesi Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulunun 2003/04 eğitim-öğretim yılında 25 öğrenci alarak eğitime başlamak üzere yeterli altyapıya sahip olan Konaklama İşletmeciliği Bölümü, yüksekokulumuzun öğrenci kabul eden ilk bölümüdür.

   Yüksekokulumuz Seyahat İşletmeciliği programına ise, ilerleyen yıllarda öğrenci alınması planlanmaktadır.

   Konaklama İşletmeciliği Bölümü örgün eğitim vermekte olup, eğitim dili Türkçe'dir. Bölüme, YGS-6 puan türü ile öğrenci alınmaktadır ve bölümün eğitim-öğretim süresi 4 yıldır.

   Konaklama işletmeciliği bölümünde birinci ve ikinci sınıfta genel işletme dersleri yanında temel turizm branş dersleri ağırlıklı olarak verilmektedir. Son 2 yılda Turizm branş dersleri ve uygulama ağırlıklı dersler okutulmaktadır. Öğrencilerin kendi ilgi alanlarına göre tercih edecekleri seçmeli mesleki derslerle belirli alanlarda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır. Öğrenciler 1. yarıyıldan itibaren, ikinci yabancı dil olarak Almanca seçerek 6 yarıyıl süresince bu dilin eğitimini almaktadırlar. Son yarıyılda, öğrencilerin eğitim-öğretim yoluyla kazanmış oldukları bilgi ve becerilerini turizm işletmelerinde uygulayarak geliştirmelerine imkan sağlayan Mesleki Uygulama dersi kapsamında zorunlu staj uygulanmaktadır.